AVX Corporation SR305C274JAR
SR305C274JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR305C274JAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.27UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR305C274JAR.pdf
Availability of SR305C274JAR
QUANTITY
SR305C274JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR305C274JAR
Internal Part NumberEIS-SR305C274JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR305C274JAR
Related LinksSR305C, SR305C274JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR305C274JAR Details Description
Related parts for SR305C274JAR
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BLACK ROCKER ANCHOR LEGEND datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP MINI PANEL IND AMB OIL TIGHT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO41 datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
100000UF 16V 40X100MM 105C 5000H datasheet.pdf
CAP 56 UF 20% 6.3 V datasheet.pdf