AVX Corporation SR305C394KAA
SR305C394KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR305C394KAA
Brief Description
CAP CER 0.39UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR305C394KAA.pdf
Availability of SR305C394KAA
QUANTITY
SR305C394KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR305C394KAA
Internal Part NumberEIS-SR305C394KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR305C394KAA
Related LinksSR305C, SR305C394KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR305C394KAA Details Description
Related parts for SR305C394KAA
CONN HOUSING COMMONING 20POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247AD datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY R/A 50POS TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 350MW SOT23 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
AC DRIVE,2HP,240V,1.5KW,3PH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 0.348 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 96 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
STUD CAP M8 BLACK datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf