AVX Corporation SR305C394KAA
SR305C394KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR305C394KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.39UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR305C394KAA.pdf
Availability of SR305C394KAA
QUANTITY
SR305C394KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR305C394KAA
Internal Part NumberEIS-SR305C394KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR305C394KAA
Related LinksSR305C, SR305C394KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR305C394KAA Details Description
Related parts for SR305C394KAA
IC SWITCH SPDT 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 667MHZ 78BGA datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 0.100 SMD datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
4.7625 MM YELLOW SLEEVE FOR AMT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONTACTS DIL DOUBL datasheet.pdf
CRYSTAL 27.0000MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf