AVX Corporation SR305E155MARTR1
SR305E155MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR305E155MARTR1
Brief Description
CAP CER 1.5UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR305E155MARTR1.pdf
Availability of SR305E155MARTR1
QUANTITY
SR305E155MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR305E155MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR305E155MARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR305E155MARTR1
Related LinksSR305E1, SR305E155MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR305E155MARTR1 Details Description
Related parts for SR305E155MARTR1
TRIMMER 470 OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 14-SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER FULL BRIDGE 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3.9A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 18V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 900MA 172.9 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS 2MM WTB VERT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf