AVX Corporation SR305E335MARTR1
SR305E335MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR305E335MARTR1
Brief Description
CAP CER 3.3UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR305E335MARTR1.pdf
Availability of SR305E335MARTR1
QUANTITY
SR305E335MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR305E335MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR305E335MARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR305E335MARTR1
Related LinksSR305E3, SR305E335MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR305E335MARTR1 Details Description
Related parts for SR305E335MARTR1
IC DAC MULT VOLT-OUT 12BIT 24DIP datasheet.pdf
TVS DIODE SOT234 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 15POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FEMALE PANEL #20 datasheet.pdf
PSMD DRIVER MODULE 600 V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
1-3/4" CEILING DROP OFFICE WHITE datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf