AVX Corporation SR307C223KAR
SR307C223KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR307C223KAR
Brief Description
CAP CER 0.022UF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR307C223KAR.pdf
Availability of SR307C223KAR
QUANTITY
SR307C223KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR307C223KAR
Internal Part NumberEIS-SR307C223KAR
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR307C223KAR
Related LinksSR307C, SR307C223KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR307C223KAR Details Description
Related parts for SR307C223KAR
TERM SOLDER TURRET .067".084"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/SCREW 26POS datasheet.pdf
IP CORE ETH MAC 3SPD LATTICEXP2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf