AVX Corporation SR321C224KAATR1
SR321C224KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR321C224KAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR321C224KAATR1.pdf
Availability of SR321C224KAATR1
QUANTITY
SR321C224KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR321C224KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR321C224KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.91mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR321C224KAATR1
Related LinksSR321C2, SR321C224KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR321C224KAATR1 Details Description
Related parts for SR321C224KAATR1
IC TRANSCEIVER 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf