AVX Corporation SR325E105ZAATR1
SR325E105ZAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR325E105ZAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR325E105ZAATR1.pdf
Availability of SR325E105ZAATR1
QUANTITY
SR325E105ZAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR325E105ZAATR1
Internal Part NumberEIS-SR325E105ZAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.91mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR325E105ZAATR1
Related LinksSR325E1, SR325E105ZAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR325E105ZAATR1 Details Description
Related parts for SR325E105ZAATR1
SLEEVE CUSHION .47" X 100'ROLL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 450A 690V 2BKN/50 AR UC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf