AVX Corporation SR401A333GAR
SR401A333GAR picture photo
Mfg. Part Number
SR401A333GAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR401A333GAR.pdf
Availability of SR401A333GAR
QUANTITY
SR401A333GAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR401A333GAR
Internal Part NumberEIS-SR401A333GAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR401A333GAR
Related LinksSR401A, SR401A333GAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR401A333GAR Details Description
Related parts for SR401A333GAR
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917 datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH OPERATOR ROUN 1 OR 2 POLE datasheet.pdf
HEADER 64POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
IC FPGA 270 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf