AVX Corporation SR401C105KAR
SR401C105KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR401C105KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR401C105KAR.pdf
Availability of SR401C105KAR
QUANTITY
SR401C105KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR401C105KAR
Internal Part NumberEIS-SR401C105KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR401C105KAR
Related LinksSR401C, SR401C105KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR401C105KAR Details Description
Related parts for SR401C105KAR
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CAP MICA 560PF 2% 500V SMD datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf