AVX Corporation SR401C564KAA
SR401C564KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR401C564KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.56UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR401C564KAA.pdf
Availability of SR401C564KAA
QUANTITY
SR401C564KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR401C564KAA
Internal Part NumberEIS-SR401C564KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR401C564KAA
Related LinksSR401C, SR401C564KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR401C564KAA Details Description
Related parts for SR401C564KAA
IC DECODER/DEMUX 1-8 HP 16DIP datasheet.pdf
IGBT 300V 70A 178W D2PAK datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 45V datasheet.pdf
RES 402 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 WW 70POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf