AVX Corporation SR405A473JARTR1
SR405A473JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR405A473JARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR405A473JARTR1.pdf
Availability of SR405A473JARTR1
QUANTITY
SR405A473JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR405A473JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR405A473JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR405A473JARTR1
Related LinksSR405A4, SR405A473JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR405A473JARTR1 Details Description
Related parts for SR405A473JARTR1
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN COVER ADAPTER 50POS BLACK datasheet.pdf
SOFTWARE CD-ROM V4.2 datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLACK datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 680MA 378 MOHM datasheet.pdf