AVX Corporation SR405C125KAR
SR405C125KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR405C125KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR405C125KAR.pdf
Availability of SR405C125KAR
QUANTITY
SR405C125KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR405C125KAR
Internal Part NumberEIS-SR405C125KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR405C125KAR
Related LinksSR405C, SR405C125KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR405C125KAR Details Description
Related parts for SR405C125KAR
Connector Header 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 40X2 WHT TRANSFLECT datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR16H/AE16G/X datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 77.4VC SMA datasheet.pdf
LIGHT CONT BEAM MODULE AMBER datasheet.pdf
EVALUATION BRD VTM CURRENT MULTI datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf