AVX Corporation SR405E335MAA
SR405E335MAA picture photo
Mfg. Part Number
SR405E335MAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR405E335MAA.pdf
Availability of SR405E335MAA
QUANTITY
SR405E335MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR405E335MAA
Internal Part NumberEIS-SR405E335MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR405E335MAA
Related LinksSR405E, SR405E335MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR405E335MAA Details Description
Related parts for SR405E335MAA
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 7W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC SMCJ datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf