AVX Corporation SR407C104MAA
SR407C104MAA picture photo
Mfg. Part Number
SR407C104MAA
Brief Description
CAP CER 0.1UF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR407C104MAA.pdf
Availability of SR407C104MAA
QUANTITY
SR407C104MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR407C104MAA
Internal Part NumberEIS-SR407C104MAA
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR407C104MAA
Related LinksSR407C, SR407C104MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR407C104MAA Details Description
Related parts for SR407C104MAA
IC DAC 12BIT DUAL R-R VOUT 8MSOP datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 100mA Backlight, Camera Flash TSOT-23-6 datasheet.pdf
FLTR EMI 15A 50V 100KHZ-1GHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 631X datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf