| Internal Part Number | EIS-SR4M4006 | |
| Featured Product | SR4 Series Relays | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Relays | |
| Family | Power Relays, Over 2 Amps | |
| Series | SR4, SCHRACK | |
| Packaging | Tube | |
| Relay Type | Safety | |
| Coil Type | Non Latching | |
| Coil Current | 133.3mA | |
| Coil Voltage | 6VDC | |
| Contact Form | 4PST (3 Form A, 1 Form B) | |
| Contact Rating (Current) | 8A | |
| Switching Voltage | 400VAC - Max | |
| Turn On Voltage (Max) | 4.5 VDC | |
| Turn Off Voltage (Min) | 0.6 VDC | |
| Operate Time | - | |
| Release Time | - | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) | |
| Coil Power | 800 mW | |
| Coil Resistance | 45 Ohms | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SR4M4006 | |
 | 0473460051 | DEKAFIX FW 5 MARKED 51-100 50/CD | datasheet.pdf | |
 | 1630640000 | TERM BLOCK HDR 18POS 135DEG 5MM | datasheet.pdf | |