AVX Corporation SR501A333KAA
SR501A333KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR501A333KAA
Brief Description
CAP CER 0.033UF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR501A333KAA.pdf
Availability of SR501A333KAA
QUANTITY
SR501A333KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR501A333KAA
Internal Part NumberEIS-SR501A333KAA
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.560" (14.22mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.400" (10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR501A333KAA
Related LinksSR501A, SR501A333KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR501A333KAA Details Description
Related parts for SR501A333KAA
MOSFET N-CH 50V 200MA SOT-23 datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
IC CONV A/D 16BIT 200KSPS 28SSOP datasheet.pdf
IC 2.55V O-D 20% TO92-3 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf