AVX Corporation SR501E225MAATR1
SR501E225MAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR501E225MAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR501E225MAATR1.pdf
Availability of SR501E225MAATR1
QUANTITY
SR501E225MAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR501E225MAATR1
Internal Part NumberEIS-SR501E225MAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.560" (14.22mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.400" (10.16mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR501E225MAATR1
Related LinksSR501E2, SR501E225MAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR501E225MAATR1 Details Description
Related parts for SR501E225MAATR1
RES 18K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING 36POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
SELECTOR UNIT ILL 3POS MOM BLU datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 21.59MM datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BEVEL 3.00MM datasheet.pdf