AVX Corporation SR505A223JAA
SR505A223JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR505A223JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR505A223JAA.pdf
Availability of SR505A223JAA
QUANTITY
SR505A223JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR505A223JAA
Internal Part NumberEIS-SR505A223JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.560" (14.22mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.400" (10.16mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR505A223JAA
Related LinksSR505A, SR505A223JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR505A223JAA Details Description
Related parts for SR505A223JAA
CAP TANT 15UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 3% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf