AVX Corporation SR505A223JAA
SR505A223JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR505A223JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR505A223JAA.pdf
Availability of SR505A223JAA
QUANTITY
SR505A223JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR505A223JAA
Internal Part NumberEIS-SR505A223JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.560" (14.22mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.400" (10.16mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR505A223JAA
Related LinksSR505A, SR505A223JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR505A223JAA Details Description
Related parts for SR505A223JAA
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 50W datasheet.pdf
PLUG W/SOCKET INSERT (6 CONTACT) datasheet.pdf
FILTER 3-LINE 300VAC 8.0A PANEL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE E 5.8UH T46 datasheet.pdf
4IN NOM SWIVEL MED DUTY CASTER:P datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 1500 Gates, 70MHz, 100-Cell, CMOS, CPGA84 IC datasheet.pdf