AVX Corporation SR505A333FAA
SR505A333FAA picture photo
Mfg. Part Number
SR505A333FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR505A333FAA.pdf
Availability of SR505A333FAA
QUANTITY
SR505A333FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR505A333FAA
Internal Part NumberEIS-SR505A333FAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.560" (14.22mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.400" (10.16mm)