AVX Corporation SR591C104KARTR1
SR591C104KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR591C104KARTR1
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR591C104KARTR1.pdf
Availability of SR591C104KARTR1
QUANTITY
SR591C104KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR591C104KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR591C104KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR591C104KARTR1
Related LinksSR591C1, SR591C104KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR591C104KARTR1 Details Description
Related parts for SR591C104KARTR1
RES SMD 21.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/ADJ 0.25A 10SON datasheet.pdf
CONN RING 14-16 AWG #6 BLUE PIDG datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
EMS TAPE 6" 300M ROLL ENG datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf