AVX Corporation SR592C472KART
SR592C472KART picture photo
Mfg. Part Number
SR592C472KART
Brief Description
CAP CER 4700PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR592C472KART.pdf
Availability of SR592C472KART
QUANTITY
SR592C472KART Order Process
Ship out your order
Specifications of SR592C472KART
Internal Part NumberEIS-SR592C472KART
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR592C472KART
Related LinksSR592C, SR592C472KART Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR592C472KART Details Description
Related parts for SR592C472KART
TOOL HAND CERTI-CRIMP 20-24AWG datasheet.pdf
IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3V 16DIP datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.50V SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 M32 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 2A TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS datasheet.pdf