Vishay/Vitramon VJ0402D0R4BXAAJ
VJ0402D0R4BXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R4BXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R4BXAAJ.pdf
Availability of VJ0402D0R4BXAAJ
QUANTITY
VJ0402D0R4BXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R4BXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R4BXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R4BXAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R4BXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R4BXAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D0R4BXAAJ
CAP ALUM 6800UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
LED 17MM RND 7LED-CLUSTER SUPYEL datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 450MA 280 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 12CIRC .437 datasheet.pdf
CAP 330 UF 20% 35 V datasheet.pdf