AVX Corporation SR595A220GARTR1
SR595A220GARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR595A220GARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR595A220GARTR1.pdf
Availability of SR595A220GARTR1
QUANTITY
SR595A220GARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR595A220GARTR1
Internal Part NumberEIS-SR595A220GARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR595A220GARTR1
Related LinksSR595A2, SR595A220GARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR595A220GARTR1 Details Description
Related parts for SR595A220GARTR1
CONN HEADER 6POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
.187 DRAIN MOTOR CONN. HSG-3P datasheet.pdf
CABLE 15COND 26AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC CLK GEN FREQ TIMING 48TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 560 NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf