AVX Corporation SR595A221KARTR1
SR595A221KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR595A221KARTR1
Brief Description
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR595A221KARTR1.pdf
Availability of SR595A221KARTR1
QUANTITY
SR595A221KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR595A221KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR595A221KARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR595A221KARTR1
Related LinksSR595A2, SR595A221KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR595A221KARTR1 Details Description
Related parts for SR595A221KARTR1
POT 2.5K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 36 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
FUSE SEMI CONDUCTOR 700VAC 450A datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 6.5UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
3/32 INCH HST BLACK (2400/0.5 IN datasheet.pdf
SMA-SMA STRT PLG RG-316 DB 48" datasheet.pdf