AVX Corporation SR595E103MARTR1
SR595E103MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR595E103MARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR595E103MARTR1.pdf
Availability of SR595E103MARTR1
QUANTITY
SR595E103MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR595E103MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR595E103MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR595E103MARTR1
Related LinksSR595E1, SR595E103MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR595E103MARTR1 Details Description
Related parts for SR595E103MARTR1
IC AMP AUDIO PWR 1.45W D 15BGA datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 13.4A 4.9 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.95A 48 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 2.52"LX2.28"W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 22AWG 100' datasheet.pdf
CONN HDR 75POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf