AVX Corporation SR595E104MARTR1
SR595E104MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR595E104MARTR1
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR595E104MARTR1.pdf
Availability of SR595E104MARTR1
QUANTITY
SR595E104MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR595E104MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR595E104MARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR595E104MARTR1
Related LinksSR595E1, SR595E104MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR595E104MARTR1 Details Description
Related parts for SR595E104MARTR1
TERM BLOCK HDR 6POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH LINE CARD ACCESS 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 55V 42A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 33POS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 66MA 54.7 OHM datasheet.pdf