AVX Corporation SR595E154MARTR1
SR595E154MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR595E154MARTR1
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR595E154MARTR1.pdf
Availability of SR595E154MARTR1
QUANTITY
SR595E154MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR595E154MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR595E154MARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR595E154MARTR1
Related LinksSR595E1, SR595E154MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR595E154MARTR1 Details Description
Related parts for SR595E154MARTR1
RES 750 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SW BUS 2.5-3.3V 1BIT SC70-6 datasheet.pdf
IC SIMO REG FOR AMOLED 16-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
IC CONTACTLESS READER 32HVQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE16 PG29 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS FEED-THRU PIN datasheet.pdf