AVX Corporation SR642C473KARTR1
SR642C473KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR642C473KARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR642C473KARTR1.pdf
Availability of SR642C473KARTR1
QUANTITY
SR642C473KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR642C473KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR642C473KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR642C473KARTR1
Related LinksSR642C4, SR642C473KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR642C473KARTR1 Details Description
Related parts for SR642C473KARTR1
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 7/8" datasheet.pdf
IC DUAL FET BUS SWITCH 8-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CARD EDGE 26POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
BATT PACK 36V SMART SERIES UPS datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMF datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf