AVX Corporation SR655E155ZARTR1
SR655E155ZARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR655E155ZARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR655E155ZARTR1.pdf
Availability of SR655E155ZARTR1
QUANTITY
SR655E155ZARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR655E155ZARTR1
Internal Part NumberEIS-SR655E155ZARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR655E155ZARTR1
Related LinksSR655E1, SR655E155ZARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR655E155ZARTR1 Details Description
Related parts for SR655E155ZARTR1
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 72POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 5POS TH datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
CONN RCPT BTB 50POS DL VERT SMD datasheet.pdf
DIL VERT PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
BLACK SHRINK TRAK .75" 250/BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf