AVX Corporation SR655E335MARTR1
SR655E335MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR655E335MARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR655E335MARTR1.pdf
Availability of SR655E335MARTR1
QUANTITY
SR655E335MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR655E335MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR655E335MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR655E335MARTR1
Related LinksSR655E3, SR655E335MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR655E335MARTR1 Details Description
Related parts for SR655E335MARTR1
CONN 2MM FB PLUG 30POS STR GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC INTERFACE CTLR POE-PD 10-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 865 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
REPLACEMENT CABLE INDENT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf