Bel Fuse Inc. SRAH-05A150R
SRAH-05A150R picture photo
Mfg. Part Number
SRAH-05A150R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 5A 12V 1.5V OUT SMD
Datasheet Download
SRAH-05A150R.pdf
Availability of SRAH-05A150R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SRAH-05A150R Order Process
Ship out your order
Specifications of SRAH-05A150R
Internal Part NumberEIS-SRAH-05A150R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSRAH-05A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case7-SMD Module
Size / Dimension0.78" L x 0.70" W x 0.32" H (19.8mm x 17.8mm x 8.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRAH-05A150R
Related LinksSRAH-0, SRAH-05A150R Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SRAH-05A150R Details Description
Related parts for SRAH-05A150R
CONN RCPT 6POS MALE IN-LINE #20 datasheet.pdf
MODULE DDR 512MB 184-DIMM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DL AMP/BUFF 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 10.46MM datasheet.pdf
ASSY datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf