JAE Electronics SRCN2A16-10S
SRCN2A16-10S picture photo
Mfg. Part Number
SRCN2A16-10S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT BOX MNT 10POS W/SOCKET
Datasheet Download
SRCN2A16-10S.pdf
Availability of SRCN2A16-10S
QUANTITY
SRCN2A16-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of SRCN2A16-10S
Internal Part NumberEIS-SRCN2A16-10S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSRCN Series Connectors
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesSRCN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated250VAC, 350VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRCN2A16-10S
Related LinksSRCN2A, SRCN2A16-10S Datasheet, JAE Electronics Distributor
SRCN2A16-10S Details Description
Related parts for SRCN2A16-10S
D-SUB CABLE - MML50K/MC50G/X datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE 4AWG TO 8AWG datasheet.pdf
CONN TERM BLK 45DEG 5MM .591"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TFLEX HR460 18" X 18" datasheet.pdf
IC BUFFER LOW PWR N-INV 6XSON datasheet.pdf
RES 15K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 3W DO216AA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf