Bel Fuse Inc. SRDB-20E33HR
SRDB-20E33HR picture photo
Mfg. Part Number
SRDB-20E33HR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 20A 3.3V OUT SMD
Datasheet Download
SRDB-20E33HR.pdf
Availability of SRDB-20E33HR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SRDB-20E33HR Order Process
Ship out your order
Specifications of SRDB-20E33HR
Internal Part NumberEIS-SRDB-20E33HR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSRDB-20ExxH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)5.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module
Size / Dimension1.22" L x 0.83" W x 0.35" H (31.0mm x 21.0mm x 8.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRDB-20E33HR
Related LinksSRDB-2, SRDB-20E33HR Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SRDB-20E33HR Details Description
Related parts for SRDB-20E33HR
CABLE FLAT FLEX 8POS 1MM 3" datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS AWG28 STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 0.036UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RS VERT 8 LPK2 INTERFACE datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 2.915A 43 MOHM datasheet.pdf
MLW ILLUM ROCKER CAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf