Omron G7L-1A-TUB-CB-AC200/240
G7L-1A-TUB-CB-AC200/240 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-1A-TUB-CB-AC200/240
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 240V
Datasheet Download
G7L-1A-TUB-CB-AC200/240.pdf
Availability of G7L-1A-TUB-CB-AC200/240
QUANTITY
G7L-1A-TUB-CB-AC200/240 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-1A-TUB-CB-AC200/240
Internal Part NumberEIS-G7L-1A-TUB-CB-AC200/240
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.2mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)150 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.5 VA
Coil Resistance21 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-1A-TUB-CB-AC200/240
Related LinksG7L-1A-TUB-, G7L-1A-TUB-CB-AC200/240 Datasheet, Omron Distributor
G7L-1A-TUB-CB-AC200/240 Details Description
Related parts for G7L-1A-TUB-CB-AC200/240
COUPLING PWR LD/LDP/CD5 WHITE datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf