Bourns Inc. SRF0602-331Y
SRF0602-331Y picture photo
Mfg. Part Number
SRF0602-331Y
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
INDUCTOR COMMON MODE 330UH 0.3A
Datasheet Download
SRF0602-331Y.pdf
Availability of SRF0602-331Y
QUANTITY
SRF0602-331Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRF0602-331Y
Internal Part NumberEIS-SRF0602-331Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRF0602 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSRF0602 Terminal Removal Jun/2010
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesSRF0602
PackagingTape & Reel (TR)
Filter TypePower or Data Line
Number of Lines2
Inductance330µH
Current300mA
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Impedance900 Ohm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.256" L x 0.142" W (6.50mm x 3.60mm)
Height (Max)0.071" (1.80mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRF0602-331Y
Related LinksSRF060, SRF0602-331Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRF0602-331Y Details Description
Related parts for SRF0602-331Y
SWITCH GOLD SEALED 7 SEC 50V datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf