Bourns Inc. SRF1260-1R0Y
SRF1260-1R0Y picture photo
Mfg. Part Number
SRF1260-1R0Y
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 1UH SMD
Datasheet Download
SRF1260-1R0Y.pdf
Availability of SRF1260-1R0Y
QUANTITY
SRF1260-1R0Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRF1260-1R0Y
Internal Part NumberEIS-SRF1260-1R0Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRF1260 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSRF1260, 1280 Series Tolerance Jan 2011
SRF1260,1280 Series Epoxy Oct/2012
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesSRF1260
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series4µH
Inductance - Connected In Parallel1µH
Tolerance±30%
Current Rating - Parallel15A
Current Rating - Series7.51A
Current Saturation - Parallel23.6A
Current Saturation - Series11.8A
DC Resistance (DCR) - Parallel6.2 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series26 mOhm Max
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.244" (6.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRF1260-1R0Y
Related LinksSRF126, SRF1260-1R0Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRF1260-1R0Y Details Description
Related parts for SRF1260-1R0Y
TOOL MODULAR CRIMP STRIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERMINAL RING TONGUE SIZE 3/8 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC SENSOR TCH PURETOUCH 28SSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8HTSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 1.45K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf