Bourns Inc. SRF1280-1R5Y
SRF1280-1R5Y picture photo
Mfg. Part Number
SRF1280-1R5Y
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.5UH SMD
Datasheet Download
SRF1280-1R5Y.pdf
Availability of SRF1280-1R5Y
QUANTITY
SRF1280-1R5Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRF1280-1R5Y
Internal Part NumberEIS-SRF1280-1R5Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRF1280 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSRF1260, 1280 Series Tolerance Jan 2011
SRF1260,1280 Series Epoxy Oct/2012
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesSRF1280
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series6µH
Inductance - Connected In Parallel1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating - Parallel13.5A
Current Rating - Series6.77A
Current Saturation - Parallel31.1A
Current Saturation - Series15.6A
DC Resistance (DCR) - Parallel7.6 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series30.6 mOhm Max
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRF1280-1R5Y
Related LinksSRF128, SRF1280-1R5Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRF1280-1R5Y Details Description
Related parts for SRF1280-1R5Y
IC REG BCK 1.5V 0.5A SYNC 8DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VIDEO PROCESSOR 479PBGA datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
LED STRIP MNT 2 LEAD NYLON datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT SKT datasheet.pdf