Bourns Inc. SRF1280A-151M
SRF1280A-151M picture photo
Mfg. Part Number
SRF1280A-151M
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD
Datasheet Download
SRF1280A-151M.pdf
Availability of SRF1280A-151M
QUANTITY
SRF1280A-151M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRF1280A-151M
Internal Part NumberEIS-SRF1280A-151M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBourns - SMD Power Inductor Series
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRF1280A
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series600µH
Inductance - Connected In Parallel150µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel1.59A
Current Rating - Series796mA
Current Saturation - Parallel3.01A
Current Saturation - Series1.51A
DC Resistance (DCR) - Parallel261 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series1.013 Ohm Max
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRF1280A-151M
Related LinksSRF128, SRF1280A-151M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRF1280A-151M Details Description
Related parts for SRF1280A-151M
CONN HEADER 3POS 1.25MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GRAY datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
OSC SO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
RES 1 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf