Bourns Inc. SRF1280A-3R3Y
SRF1280A-3R3Y picture photo
Mfg. Part Number
SRF1280A-3R3Y
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH SMD
Datasheet Download
SRF1280A-3R3Y.pdf
Availability of SRF1280A-3R3Y
QUANTITY
SRF1280A-3R3Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRF1280A-3R3Y
Internal Part NumberEIS-SRF1280A-3R3Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBourns - SMD Power Inductor Series
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRF1280A
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series13.2µH
Inductance - Connected In Parallel3.3µH
Tolerance±30%
Current Rating - Parallel10.4A
Current Rating - Series5.23A
Current Saturation - Parallel21.5A
Current Saturation - Series10.8A
DC Resistance (DCR) - Parallel11 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series40 mOhm Max
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.315" (8.00mm)