Bourns Inc. SRF1280A-6R8Y
SRF1280A-6R8Y picture photo
Mfg. Part Number
SRF1280A-6R8Y
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 6.8UH SMD
Datasheet Download
SRF1280A-6R8Y.pdf
Availability of SRF1280A-6R8Y
QUANTITY
SRF1280A-6R8Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRF1280A-6R8Y
Internal Part NumberEIS-SRF1280A-6R8Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBourns - SMD Power Inductor Series
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRF1280A
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series27.2µH
Inductance - Connected In Parallel6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating - Parallel7.34A
Current Rating - Series3.67A
Current Saturation - Parallel13.3A
Current Saturation - Series6.67A
DC Resistance (DCR) - Parallel18.3 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series65.6 mOhm Max
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRF1280A-6R8Y
Related LinksSRF128, SRF1280A-6R8Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRF1280A-6R8Y Details Description
Related parts for SRF1280A-6R8Y
TWEEZER POINTED FINE 113 3.94" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 240PF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY MGR QUAD 64QFN datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY(FLUX, 2A, 2-COIL L datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf