TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine SRFR-10/6.5-8-SP
SRFR-10/6.5-8-SP picture photo
Mfg. Part Number
SRFR-10/6.5-8-SP
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING
Datasheet Download
SRFR-10/6.5-8-SP.pdf
Availability of SRFR-10/6.5-8-SP
QUANTITY
SRFR-10/6.5-8-SP Order Process
Ship out your order
Specifications of SRFR-10/6.5-8-SP
Internal Part NumberEIS-SRFR-10/6.5-8-SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesSRFR
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio1.75 to 1
Length98.4' (30.0m)
Inner Diameter - Supplied0.394" (10.0mm)
Inner Diameter - Recovered0.256" (6.5mm)
Recovered Wall Thickness0.059" (1.50mm)
MaterialSilicone Rubber
FeaturesFlame Retardant
ColorGray
Operating Temperature-75°C ~ 200°C
Shrink Temperature135°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRFR-10/6.5-8-SP
SRFR-10/6.5-8-SP Details Description
Related parts for SRFR-10/6.5-8-SP
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 5POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER SWITCH PTR SLOT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN 16POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf