Bourns Inc. SRN1060-100M
SRN1060-100M picture photo
Mfg. Part Number
SRN1060-100M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 5.4A 29 MOHM SMD
Datasheet Download
SRN1060-100M.pdf
Availability of SRN1060-100M
QUANTITY
SRN1060-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN1060-100M
Internal Part NumberEIS-SRN1060-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
PCN PackagingSRN1060 Series Oct/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN1060
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating5.4A
Current - Saturation5.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)29 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant14MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.386" W (10.00mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN1060-100M
Related LinksSRN106, SRN1060-100M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN1060-100M Details Description
Related parts for SRN1060-100M
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 2.5MM HPI IVORY datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.5W D 9DSBGA datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RF ANTENNA 915MHZ RFID (USA) datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
PAC-M340-HE10-V0-1.5M datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RTD TRANSMITTER 100 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf