Bourns Inc. SRN2512-1R5M
SRN2512-1R5M picture photo
Mfg. Part Number
SRN2512-1R5M
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 2.5A 96 MOHM SMD
Datasheet Download
SRN2512-1R5M.pdf
Availability of SRN2512-1R5M
QUANTITY
SRN2512-1R5M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN2512-1R5M
Internal Part NumberEIS-SRN2512-1R5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSRN Series Semi-Shielded Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN2512
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating2.5A
Current - Saturation3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)96 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant90MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN2512-1R5M
Related LinksSRN251, SRN2512-1R5M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN2512-1R5M Details Description
Related parts for SRN2512-1R5M
OSC 3.3V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE TENSION datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
1270 TB RIS CLA PAR A/T datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
RES 901 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf