Bourns Inc. SRN3010-470M
SRN3010-470M picture photo
Mfg. Part Number
SRN3010-470M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 350MA 1.92 OHM
Datasheet Download
SRN3010-470M.pdf
Availability of SRN3010-470M
QUANTITY
SRN3010-470M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN3010-470M
Internal Part NumberEIS-SRN3010-470M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN3010
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating350mA
Current - Saturation280mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.92 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant16MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN3010-470M
Related LinksSRN301, SRN3010-470M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN3010-470M Details Description
Related parts for SRN3010-470M
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Y5V 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 60.7VWM 108VC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.2GHZ 1023FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf