Bourns Inc. SRN3015-150M
SRN3015-150M picture photo
Mfg. Part Number
SRN3015-150M
Brief Description
FIXED IND 15UH 800MA 422 MOHM
Datasheet Download
SRN3015-150M.pdf
Availability of SRN3015-150M
QUANTITY
SRN3015-150M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN3015-150M
Internal Part NumberEIS-SRN3015-150M
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating800mA
Current - Saturation680mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)422 mOhm Max
Q @ Freq17 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant33MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN3015-150M
Related LinksSRN301, SRN3015-150M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN3015-150M Details Description
Related parts for SRN3015-150M
SWITCH TOP ROLLER PLNG SPDT 120V datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 72VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 70A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 290MA 960 MOHM TH datasheet.pdf