Bourns Inc. SRN4012-1R5M
SRN4012-1R5M picture photo
Mfg. Part Number
SRN4012-1R5M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 2A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
SRN4012-1R5M.pdf
Availability of SRN4012-1R5M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SRN4012-1R5M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN4012-1R5M
Internal Part NumberEIS-SRN4012-1R5M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSRN Series Semi-Shielded Power Inductors
PCN Obsolescence/ EOLSNR4012 Series Jan/2015
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN4012
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation2.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN4012-1R5M
Related LinksSRN401, SRN4012-1R5M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN4012-1R5M Details Description
Related parts for SRN4012-1R5M
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-5 datasheet.pdf
USB CORE DRIVE 4GB datasheet.pdf
SWITCH INSULATION BOOT CG/KG datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 44POS 2MM T/H datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE16 M25 datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
3 ROW BOX RECP 180 POS 100 C/L datasheet.pdf