Bourns Inc. SRN6028-101M
SRN6028-101M picture photo
Mfg. Part Number
SRN6028-101M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 660MA 720 MOHM
Datasheet Download
SRN6028-101M.pdf
Availability of SRN6028-101M
QUANTITY
SRN6028-101M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN6028-101M
Internal Part NumberEIS-SRN6028-101M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSRN Series Semi-Shielded Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN6028
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating660mA
Current - Saturation650mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)720 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN6028-101M
Related LinksSRN602, SRN6028-101M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN6028-101M Details Description
Related parts for SRN6028-101M
RES SMD 95.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 32SGL 3.18MM datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 8POS datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 4POS datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 3.0, Super Speed 18 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf