Bourns Inc. SRN6028-330M
SRN6028-330M picture photo
Mfg. Part Number
SRN6028-330M
Brief Description
FIXED IND 33UH 1.1A 264 MOHM SMD
Datasheet Download
SRN6028-330M.pdf
Availability of SRN6028-330M
QUANTITY
SRN6028-330M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN6028-330M
Internal Part NumberEIS-SRN6028-330M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSRN Series Semi-Shielded Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN6028
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating1.1A
Current - Saturation1.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)264 mOhm Max
Q @ Freq11 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN6028-330M
Related LinksSRN602, SRN6028-330M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN6028-330M Details Description
Related parts for SRN6028-330M
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 16A PCB datasheet.pdf
TRANS PNP 400V 0.5A TO-126 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD848JR OP AMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
IND METAL PNL 5MM RED DIFF datasheet.pdf